XXII Dzień Papieski

Aktualności

    16 października rudniccy parafianie świętowali obchody XXII Dnia Papieskiego pod hasłem Blask Prawdy. W tym niezwykłym wydarzeniu uczestniczył również ojciec Emilian Sigel, pallotyn z Ząbek k. Warszawy, który na zaproszenie proboszcza, ks. Stanisława Czachora, podczas każdej Mszy św. wygłosił  Słowo Boże.

     – Piękniej nie mogło się zdarzyć. Dokładnie rok temu w październiku do tej świątyni uroczyście wprowadzono Relikwie św. Jana Pawła II. W Polsce jest tylko kilka takich miejsc– zaczął misjonarz Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. 

     Mówiąc o wyjątkowości naszej parafii, wspomniał też o osobistym udziale w 2004 r. w peregrynacji kopii figury Matki Boskiej Fatimskiej z parafii NMP Matki Kościoła w Stróży do parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudniku nad Sanem.  

       – To dla mnie honor i zaszczyt, że mogę kolejny raz być dzisiaj z Wami, tym razem z okazji Dnia Papieskiego – kontynuował ojciec Emilian, snując dalej rozważania o świadectwie życia, nauczaniu i dziedzictwie pontyfikatu św. Jana Pawła II. Refleksje te przeplatał osobistymi wspomnieniami z czasów wyboru naszego Papieża na Stolicę Apostolską i okresu późniejszych spotkań z Ojcem Świętym już w ramach pełnionej posługi w zakonie pallotynów.

       Misjonarz odniósł się również do orędzia, które św. Jan Paweł II zawarł w dziesiątej encyklice „Veritatis splendor” (Blask Prawdy) z 1993r., będącej przedmiotem rozważań Listu Episkopatu Polski zapowiadającego tegoroczne obchody Dnia Papieskiego.

       Ostatnie uwagi ojca Emiliana dotyczyły stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, powołanej dla upamiętnienia pontyfikatu św. Jana Pawła II.

       – To jest piękny pomysł, by postawić Papieżowi „żywy pomnik”, taki, który od 22 lat rośnie razem z nami. Dzisiaj mamy okazję, by wspomóc datkami podopiecznych Fundacji – uzdolnionych, ale pochodzących z biednych rodzin młodych ludzi.

      Kwesta na ich rzecz nie była jedyną formą pomocy, jakiej rudniczanie udzielili w Dniu Papieskim. Hojnie wsparli też niezamożną młodzież po każdej Mszy św., zakupując wartościowe publikacje Wydawnictwa Pallottinum.

      W intencji dobrych owoców Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia oraz Dnia Papieskiego parafianie modlili się również śpiewem na Adoracyjnym Wieczorze Uwielbienia.