Mszy św. przewodniczył dziekan dekanatu Rudnik, a zarazem miejscowy proboszcz, ks. Stanisław Czachor, a Słowo Boże wygłosił proboszcz parafii NMP Matki Kościoła w Rudniku – Stróży, ks. Józef Sałek.
W pierwszych słowach homilii kaznodzieja przywołał słowa Jezusa z Ewangelii Łukaszowej o służeniu dwóm panom – Bogu i mamonie. W tym kontekście ostrzegał przed wewnętrznym zakłamaniem i ukazywał katastrofalne skutki sprowadzania wszystkiego do pieniądza, przyjemności i władzy.
Następnie przypomniał tragiczne karty naszej historii, pokolenia ludzi, którzy kierując się prawem Bożym i polską racją stanu walczyli o nie tylko o polityczną, ale i duchową niepodległość, dając tym samym wyraz swojej prawości i moralności chrześcijańskiej. Wspominając ich, ks. Józef Sałek wskazywał na konieczność okazywania wdzięczności tym cichym i pokornym bohaterom naszej trudnej historii narodowej.
Jest to szczególnie ważne zwłaszcza dzisiaj, kiedy – jak zauważył – wielu drwi z nauczania Jezusa, niszczy autorytety i wszelkimi sposobami dąży do wyrugowania Boga z przestrzeni publicznej. Zauważył, że takie postępowanie zawsze kończy się źle dla człowieka i jego prawdziwej wolności. Punktując te bolączki życia społecznego, przypomniał nauczanie św. Jana Pawła II o patriotyzmie i odpowiedzialności za Rzeczpospolitą.
Ten patriotyczno-dziękczynny charakter homilii wzmocniła podniosła oprawa liturgiczna i muzyczna Eucharystii z finalną pieśnią „Boże, coś Polskę”. Po niej wszyscy uczestnicy w uroczystym pochodzie przeszli na rudnicki rynek, gdzie wysłuchano okolicznościowych przemówień i złożono wiązanki kwiatów przy pomniku poświęconego pamięci poległych i pomordowanych mieszkańców miasta i gminy, żołnierzy, partyzantów, uczestników ruchu oporu oraz bojowników o wolność i sprawiedliwość społeczną w latach 1939-1945.