Beatyfikacja Rodziny Ulmów

Aktualności

Kilkuosobowa delegacja z naszej Parafii razem z księdzem Krystianem wczesnym rankiem wyruszyła do Markowej aby wziąć udział w uroczystościach beatyfikacji Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci. Jest to wydarzenie bezprecedensowe, pierwsze w historii Kościoła Powszechnego kiedy na ołtarze wyniesiona została cała rodzina. Ulmowie mając świadomość konsekwencji schronili w swoim domu w trakcie trwającej II wojny światowej ośmiu Żydów, za co przypłacili najwyższą ceną – własnym życiem.

Aktu beatyfikacji w imieniu Ojca Świętego Franciszka dokonał kardynał Marcello Semeraro – Prefekt Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych. Do Markowej przybyło około 35 000 pielgrzymów z kraju i zagranicy.  W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Władz Państwowych z Prezydentem i Premierem na czele. Mszę Świętą Beatyfikacyjną koncelebrowało około 1000 Duchownych w tym 80 Kardynałów, Arcybiskupów i Biskupów. Uroczystości wziął udział Naczelny Rabin Polski oraz żyjący krewni Rodziny Ulmów.

O godzinie 12:00, poprzez transmisję telewizyjną, uczestniczyliśmy w modlitwie Anioł Pański z Ojcem Świętym Franciszkiem, który w swoim słowie nawiązał do trwającej w Markowej Beatyfikacji, wskazując na postawę ewangelicznej miłości nowych Męczenników Kościoła. Papież Franciszek ukazał rodzinę Ulmów jako promień światła w ciemnościach II wojny światowej i wzór do naśladowania w służbie tym którzy potrzebują pomocy. Ojciec Święty wezwał, abyśmy za Ich przykładem czuli się wezwani do przeciwstawienia siły broni, logiki przemocy  –  modlitwą. Szczególnie wskazał na udręczone aktualnie wojną narody z Ukrainą na czele.

Niech przykład heroicznej miłości bliźniego Błogosławionych Wiktorii i Józefa Ulmów oraz Ich Dzieci stanie się dla nas wszystkich motywacją do życia Ewangelią na co dzień.

Błogosławieni Męczennicy z Markowej – Módlcie się za nami! Amen.

 

 

Zapraszamy na fotorelacje z uroczystości.

https://www.flickr.com/photos/episkopatnews/albums/72177720311099344

https://www.flickr.com/photos/episkopatnews/albums/72177720311104994