Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II

Aktualności

  Relikwie świętego Jana Pawła II w naszym, rudnickim kościele

 

Uczestników sobotnich uroczystości, w dniu 30 października 2021 r. witał z plakatu już u progu świątyni św. Jan Paweł II, przypominając swoje wezwanie z początku pontyfikatu – “Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Zebrani w skupieniu oczekiwali na rozpoczęcie uroczystości.

Metropolita Lwowski ksiądz arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, który osobiście przywiózł do nas Relikwie, przybył do świątyni wcześniej, zasiadł w stallach, aby wspólnie z parafianami odmówić część radosną różańca świętego.

Przed Mszą Świętą wprowadzono do świątyni poczty sztandarowe, a w procesji, przez przedstawiciela parafii, zostały wniesione Relikwie. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki dokonał intronizacji Relikwii, przekazując je proboszczowi parafii Trójcy Świętej – ks. Stanisławowi Czachorowi.

W czasie homilii ksiądz Arcybiskup przypomniał osobę św. Jana Pawła II, podzielił się swoimi wspomnieniami i refleksjami. Przez 10 lat był przecież sekretarzem naszego Papieża. Podkreślił wyjątkowość osoby św. Jana Pawła II, mówił “Jakoś w przedziwny sposób promieniował i oddziaływał na innych. Tę wyjątkowość polski Papież czerpał od Boga poprzez modlitwę… Trzeba by powiedzieć, że to człowiek wiary. Jego myśli ciągle zwracały się ku Panu Bogu. To była jakby nieustanna modlitwa. W życiu modlitwy Jana Pawła II uderzająca jest ewangeliczna prostota, codziennie oprócz innych modlitw odmawiał pacierz, który nauczyli Go rodzice”. Często do ludzi mówił: “modlę się za Ciebie”, “będę pamiętał”. Kiedyś zwierzył się, że zawsze modli się w intencji tych, z którymi ma się spotkać i po spotkaniu z nimi.”

Te ostatnie słowa o św. Papieżu powinny zwrócić naszą szczególną uwagę, zwłaszcza teraz, gdy w rudnickim kościele możemy spotkać się z Nim podczas modlitwy w obecności Jego Relikwii.

Metropolita Lwowski zaakcentował też, że Msza Święta dla Świętego była sprawą najważniejszą i najświętszą. Stanowiła centrum Jego życia i centrum każdego dnia. Jako kapłan nigdy nie opuścił sprawowania najświętszej ofiary, którą zawsze odprawiał we wspólnocie. Pobożność eucharystyczna w życiu Jana Pawła II niejako organicznie związała się z miłością do Jezusa ukrzyżowanego – przypomniał ks. abp Mokrzycki. Święty trwał na kolanach przed Bogiem, żył Bogiem i dla Boga. Każdy, kto spotkał osobiście św. Jana Pawła II, czuł swoiste “zbliżenie do Pana Boga”.

“Papież Jan Paweł II nie wstydził się tzw. pobożności ludowej. – On, człowiek wielkiego umysłu i o duszy artysty, nie wstydził się nosić szkaplerza i prostych form pobożności w Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, w pieśniach ludowych, jak na przykład polskie kolędy na Boże Narodzenie. W Gorzkich Żalach umiał dostrzec głębię treści teologicznej i biblijnej” – dodał Metropolita Lwowski.

Nasz św. Papież ciągle myślał o drugim człowieku i ciągle był o niego zatroskany. Stąd jego nauczanie o obronie życia, o prawie do pracy, do wolności, do solidarności. Szczególną troską otaczał dzieci i młodzież, osoby starsze, cierpiące. Zawsze uważnie i cierpliwie każdego wysłuchał. Nigdy nie sprawiał wrażenia, że się spieszy, że ma ważniejsze sprawy do załatwienia. Nigdy nikogo nie krytykował, nie wydawał opinii o innej osobie w towarzystwie innych. Nie żartował z innych.

Ksiądz abp Mieczysław Mokrzycki wyraził też ogromną radość, że świat nie zapomniał o św. Janie Pawle II. Po Jego kanonizacji wiele osób prosi o Jego Relikwie, o modlitwę przy Jego ołtarzu. Powiedziałbym, że Ojciec Święty jest nadal żywy, tyle że w nas. Myślimy o nim. Naśladujmy więc św. Jana Pawła II, bo przecież mogliśmy widzieć, na czym polega kroczenie do świętości. Niech teraz ta bliskość Świętego zachęca i nas do świętego życia – do uczestnictwa we Mszy Świętej, do spowiedzi, do Komunii Świętej, do codziennej modlitwy – prosił ks. Abp Mokrzycki.

Jan Paweł II nauczył nas prostej modlitwy o świętość: “Panie, przyjmij mnie takim jakim jestem, z moimi wadami, z moimi słabościami, ale spraw abym stał się takim jak tego pragniesz”. Dzisiaj, co do skuteczności tej modlitwy nie możemy mieć wątpliwości. Do takiego Świętego dzisiaj przyszliście i takiego Świętego dzisiaj Wam zostawiam. Amen.

Po Mszy Świętej Metropolita Lwowski pobłogosławił znaki Wspólnot Apostolstwa Świętego Jana Pawła II naszej parafii oraz z parafii w Stróży i w Kopkach, a następnie poświęcił ołtarz specjalnie przygotowany dla Relikwii św. Jana Pawła II.

W uroczystościach uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni, kapłani z naszej i sąsiednich parafii, poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II, Zespołu Szkół im. Gen. W. Sikorskiego, Harcerzy z Rudnika, Strażaków OSP w Rudniku nad Sanem i OSP Kopki.

Parafianie podziękowali księdzu Arcybiskupowi M. Mokrzyckiemu za sprawowanie Mszy Świętej, za przekazanie relikwii, za słowo Boże i za błogosławieństwo.

Na zakończenie wszyscy obecni mieli możliwość adoracji św. Jana Pawła II w Jego Relikwiach.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki wrócił do Lwowa, ale zostawił z nami Jana Pawła II, tego samego, który kilkadziesiąt lat temu, jeszcze jako bp Karol Wojtyła nocował i modlił się w naszym mieście.

Jak wspomniał przed błogosławieństwem Metropolita Lwowski, Jan Paweł II codziennie przed snem błogosławił z okna sypialni pielgrzymów na Placu Św. Piotra, miasto Rzym i cały świat, zapewne to błogosławieństwo płynie też codziennie z okna w Domu Ojca.

Wiesław Dybka

Galeria