Rekolekcje Adwentowe

W dniach 10-14 grudnia 2022r. w naszej parafii odbyły się REKOLEKCJE ODNOWY NIEUSTANNEJ NOWENNY 2022 pod hasłem przewodnim: Nieustanne potrzeby? Nieustająca Pomoc! „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Nauki poprowadził na zaproszenie proboszcza ks. Stanisława Czachora o. Józef Grzywacz, redemptorysta z Tuchowa, który 33 lat był misjonarzem w Brazylii.

W przeddzień spotkań ewangelizacyjnych z wiernymi  – w sobotni wieczór – rekolekcjonista dokonał Aktu Zawierzenia naszej parafii Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Kolejne dni wypełniły rozważania wokół następujących zagadnień: ”Centralność Syna i ważność Maryi” (niedziela), „Maryja – Matka Kościoła” (poniedziałek), „Maryjne oblicze parafii” (wtorek), „Ikona i Nieustanna Nowenna” (środa).

Przybliżeniu treści rekolekcyjnych służyły opowieści o symbolice i przesłaniu obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której wizerunek towarzyszył wiernym podczas wszystkich Mszy świętych.  Do wyobraźni i serc parafian przemawiały również historie o Matce Bożej z Guadalupe, Matce Bożej Jackowej oraz świętych i błogosławionych czcicieli Maryi. Nie bez znaczenia były także nawiązania do 100 – letniej historii nabożeństwa Maryjnego znanego jako Nieustanna Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, charyzmatu zgromadzenia redemptorystów, wreszcie do początków życia kapłańskiego i działalności misyjnej samego o. Józefa Grzywacza.

Każdego dnia rozważania rekolekcyjne kończyły tematycznie dobrane formy kultu Maryjnego: Modlitwa rzymska, Nabożeństwo Siedem Radości Maryi, Błogosławieństwo rąk-dłoni, Nowenna i procesja kościelna z ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Parafianie, licznie zgromadzeni na naukach rekolekcyjnych, brali czynny udział nie tylko w Liturgii Słowa (czytania mszalne, śpiew psalmów, modlitwy powszechne), ale i w odprawianych nabożeństwach (procesje, modlitwy Maryjne). Ostatniego dnia – w środę – tradycyjnie zanosili intencje (prośby i podziękowania w formie krótkich listów) do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, które podczas Nowenny rekolekcjonista głośno odczytywał. Dawali tym samym świadectwo wierze, że – jak głosił za Padre Zezinho tuchowski redemptorysta – Kto jest blisko Maryi, nigdy nie jest daleko od Jezusa.