Ostatnie pożegnanie śp. Ksiądza Jana Mierzwy

Aktualności

 W piątek, 23 czerwca 2023 r., w wieku 95 lat i w 69. roku kapłaństwa odszedł do Pana ksiądz Jan Mierzwa, emerytowany proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Końskich. Zmarły, pożegnany  27 czerwca 2023 roku w kościele pw. Trójcy Świętej, spoczął na cmentarzu parafialnym w Rudniku nad Sanem.

     Uroczystości żałobne rozpoczęły się dzień wcześniej, 26 czerwca 2023r., od modlitwy różańcowej i Mszy św. koncelebrowanej. Przewodniczył jej metropolita przemyski, ks. arcybiskup Adam Szal, który po powitaniu wiernych przypomniał drogę kapłańskiego życia ks. Jana, od 1954 r. wikariusza w Błażowej, Iwoniczu – Zdroju, Starym Żmigrodzie, Jaśle, Dębowcu, Boguchwale, Lesku, Golcowej, a w latach 1966-2002 proboszcza w Końskich, uhonorowanego za szczególne duszpasterskie zasługi godnością Expositorium Canonicale (1971r.) oraz przywilejem noszenia Rokiety i Mantoletu (1978r.).  

 

    Nawiązując do tych słów arcybiskupich i Liturgii Słowa, ks. prałat Marian Kondysar, w wygłoszonej homilii wspominał naszego Rodaka jako skromnego i gorliwego pracownika w Winnicy Pańskiej, Kapłana o wielkiej pokorze, żywej i głębokiej wiary oraz wiernego sługi Kościoła, oddanego całym sercem Bogu i drugiemu człowiekowi.

    Jego pogrzeb – po poniedziałkowym czuwaniu modlitewnym trwającym w rudnickiej świątyni do godz. 20.00 – odbył się następnego dnia, we wtorek, o godz. 13.00. W odprawionej wówczas Eucharystii wzięła udział liczna rzesza kapłanów, sióstr zakonnych oraz świeckich wiernych, m.in. delegacje z diecezji rzeszowskiej, przemyskiej i sandomierskiej.  Ukochanego Rodaka żegnali również bliscy oraz rudniccy parafianie, którzy wypełnili po brzegi kościół pw. Trójcy Świętej.

     Modlitwie pogrzebowej przewodził Jego Ekscelencja ks. biskup przemyski Krzysztof Chudzio. Z homilijnym przesłaniem wystąpił natomiast ks. prałat dr Aleksander Burdzy, Syn Ziemi Rudnickiej. Wychodząc od liturgicznych czytań, emerytowany proboszcz parafii pw. św. Benedykta, Cyryla i Metodego w Przemyślu przywołał obrazy z życia śp. ks. Jana, by podkreślić wielką rolę rodziców, nauczycieli, katechetów oraz wykładowców seminaryjnych w Jego formacji duchowej. Przypomniał też wzruszające przykłady pięknej pracy duszpasterskiej Zmarłego. Dziękował za Jego ofiarną służbę we wspólnocie Kościoła, życzliwość oraz ciepłe słowa, jakimi obdarzał spotkanych ludzi.

   Po Liturgii, słowo pożegnalne wygłosili także: przedstawiciel parafii Końskie, dekanatu grabowieckiego, rudnickich parafian oraz najbliższej Rodziny.  Wszyscy zapewniali o pozostawieniu Zmarłego w sercu i modlitewnej pamięci, dziękując Mu jednocześnie za długie i owocne lata posługi kapłańskiej, ciepło i wszelkie okazane dobro. Jako ostatni przemówił proboszcz rudnicki, ks. Stanisław Czachor, wyrażając wdzięczność hierarchom Kościoła, duchowieństwu, siostrom zakonnym i wszystkim wiernym za udział w ostatniej drodze śp. ks. Jana, do którego po laudacji zwrócił się na koniec tymi słowy: Niech Bóg w Trójcy Świętej Jedyny będzie nagrodą za Twoje piękne życie i przykładne kapłaństwo Chrystusowe.

Fotorelacja