Noworoczny koncert kolęd – Wojciech i Krystyna Cugowscy

Aktualności

03 stycznia 2024r. po wieczornej Eucharystii w kościele pw. Trójcy Św. w Rudniku nad Sanem z noworocznym koncertem wystąpili Wojciech Cugowski z żoną Krystyną. W klimatycznym nastroju zaprezentowali kolędowy repertuar złożony ze staropolskich i współczesnych utworów świątecznych. Wiele z nich artyści wykonali wspólnie z licznie zgromadzoną publicznością, którą stanowili nie tylko  parafianie, ale i goście z okolicznych miejscowości.

Ks. Jan Twardowski tak uzasadniał ten piękny zwyczaj bożonarodzeniowy: „Dlaczego śpiewamy kolędy? Dlatego, żeby uczyć się miłości do Pana Jezusa. Dlatego, żeby podawać sobie ręce. Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie. Dlatego, żeby sobie przebaczać. Żeby żadna czarodziejka po trzydziestu latach nie stawała się czarownicą”.

W tak typowy dla siebie sposób nieżyjący już poeta współczesny wyraził wielką prawdę o olbrzymiej mocy i niezwykle doniosłej roli pieśni oraz piosenek bożonarodzeniowych, urzekających w równej mierze prostotą i głębią treści teologicznych, jak i artystyczną formą. Nic więc dziwnego, że są tak chętnie przez wszystkich wykonywane.

Zaproszeni do rudnickiej świątyni artyści spośród niezmierzonego bogactwa tekstów bożonarodzeniowych wybrali na środowy koncert zarówno te o dynamicznej (Bóg się rodzi), jak  i spokojnej linii melodycznej (Mizerna cicha, Lulajże Jezuniu), oparte na rytmice mazura (Z Narodzenia Pana) albo poloneza (Dzisiaj w Betlejem), o wyraźnie marszowym (Pójdźmy wszyscy do stajenki), skocznym (Wśród nocnej ciszy, Przybieżeli do Betlejem), zmiennym (Gdy się Chrystus rodzi) lub pogodnym charakterze (Gdy śliczna Panna).

Występ artystyczny rozpoczęli od staropolskiej kolędy Bracia, patrzcie jeno…, a zakończyli współczesną piosenką Jest taki dzień, którą poprzedziła popularna Miłość na święta i perła światowej literatury bożonarodzeniowej – White Christmas.

Wszystkie te utwory, niezależnie od czasu i okoliczności powstania, są wciąż żywe, bo wyrażają bogactwo przeżyć ludzkich: począwszy od dobroduszności pastuszków, przez tkliwość Maryi pochylonej nad Małą Dzieciną i radosne poruszenie całej przyrody, po patetyczną zadumę z Wcielenia Jezusa. Jednocześnie zachwycając pięknem spotkania Przychodzącego Pana z mizerią grzesznika, wiążą ludzi z najwyższymi wartościami, co ich zbliża do wysokości Majestatu Bożego.

Te wzniosłe, a zarazem radosne przeżycia, szczególnie mocno odczuwane w okresie Bożego Narodzenia, dzięki dojrzałości wokalnej Wojciecha i Krystyny Cugowskich w środowy wieczór ze zwielokrotnioną siłą przepełniły serca wszystkich słuchaczy i skłoniły ich do pogłębienia osobistej refleksji religijnej, za co wielką wdzięczność wyrażali organizatorzy muzycznego wydarzenia: proboszcz ks. Stanisław Czachor oraz dyrektor Centrum Caritas Diecezji Sandomierskiej w Rudniku nad Sanem ks. Tomasz Szostek.

 

Fotorelacja z Koncertu: https://www.facebook.com/parafiarudnik/posts/421392713549337